Érdekességek, tudományos háttér
"A hangmasszázs kialakulása
A hanggyógyászat gyökere keleten több ezer éves múltra tekint vissza. E régmúlt tapasztalatait, valamint a hangok emberi testre gyakorolt hatását kívánta kutatni a '80-as évek elején Dr. Gert Weger zeneprofesszor, aki a tradicionális keleti zenére szakosodott.
A különféle mérésekhez és tudományos kutatásokhoz szüksége volt egy hozzáértő szakemberre, így Peter Hess fizikust hívta segítségül e kutatásához. Több alkalommal látogattak el együtt Tibetbe, Nepálba és Indiába, ahol a hangélmények kapcsán rengeteg különleges tapasztalatban és mindennapi csodában volt részük.
Peter Hess megfigyelte, hogy a keleti emberek számára mennyire fontos a nyugalom, a harmónia, a benső erő és mennyire magától értetődően használják fel egészségük megőrzéséhez a harmonikus hangokat. Az élmények valódi szerelemmé váltak Peter Hess számára, aki egyre nagyobb lelkesedéssel vetette bele magát a hangeszközök kutatásába. Szerette volna megtalálni azt a zeneszerszámot, amely a leghatékonyabban képes stimulálni az emberi szervezetet. Választás végül a tibeti hangtálakra és a kínai gongokra esett, mivel a felhangok gazdagsága és a hosszan tartó rezgés utolérhetetlen párosnak bizonyult.
Peter Hessnek volt egy álma: szerette volna a keleti hanggyógyászat csodáját elérhetővé tenni a nyugati emberek számára is. Felismerte, hogy a felgyorsult, nyüzsgő és stresszes nagyvárosi környezetben hatalmas szükség lenne egy ilyen szelíd, ugyanakkor hatékony relaxációs, harmonizáló módszerre, ugyanakkor azzal is tisztában volt, hogy kevesen nyitottak odahaza a keleti hagyományokon alapuló egészségmegőrző módszerekre. Szeretett volna egy olyan módszert kidolgozni, amely ugyan a keleti hanggyógyászara épül, de mégis el- és befogadható a nyugati emberek számára is. Lépésről lépésre kialakított egy önálló módszert, amely mentes minden vallási jelképtől és tradíciótól, és amely biztonsággal alkalmazható kórházakban, pszichiátriákban, rehabilitációs központokban, de a wellness, a pedagógia, a rekreáció területén is. Saját módszerét nevezte el hangmasszázsnak.
A hangmasszázs egy relaxációs módszer, amelynek célja az ellazulás és a problémák, fájdalmak elengedése. A hangmasszázs önmagában nem helyettesíti az orvosi ellátást, de erősítheti, gyorsíthatja a gyógyulási folyamatokat."
"A tálak jelene és múltja
Történelmi kutatások során kiderült, hogy különböző népek (egyiptomiak, kínaiak, japánok, tibetiek, amerikai bennszülöttek) már alkalmazták gyógyászati rendszerükben a rezgéseket. Peter Hess német fizikus energetikai kutatásokat végzett Nepálban, Tibetben és Indiában orientális zenék, hangok emberi szervezetre gyakorolt gyógyító hatásairól, majd kidolgozott egy kezelési módszert, mely segít a test öngyógyulási folyamatának beindításában. A tibeti tálakból rendkívül könnyű felhangokban gazdag dallamot előcsalni, több tálat együtt megszólaltatva, pedig bájos összhangzatot hozhatunk létre, amelyek harmonizálják a testet, a szellemet és a lelket, kitárva ezzel a szívet. A tapasztalat szerint ezek a hangok egyensúlyt teremtenek az agyféltekék között is, és egészen a sejtek szintjéig tisztítják, vitalizálják a test energetikai rendszerét.
A tradicionális tálak
7-12 fémötvözetéből készülnek, a 7 ősi égitest szerint, - arany, - ezüst, - higany, - vörösréz, - vas, - ón, - ólom. A hangzás és a rezgési tulajdonság szempontjából a bronz optimális arányának van nagy jelentősége. Minden újonnan készült tálnak tartalmaznia kell egy régi tál darabját a folyamatosság jelképeként.
Hatása a fizikai testben
Legkönnyebben úgy érthetjük meg, hogy mi történik testünkben a hangmasszázs alatt, és milyen hatása van a hangoknak, ha magunk elé képzelünk egy tükörsima tavat. Ha egy kavicsot beledobunk ebbe a tóba, koncentrikus körök keletkeznek, melyek végig gyűrűznek a víz egész felszínén, mozgásba hozva ezzel az egész tavat. Az emberi test kb. 70-80%-ban vízből áll. A testre helyezett tálak rezgései is ilyen koncentrikus körök formájában terjednek szét, az egész testben, mélyen sejt szintig fejtve ki ezzel masszírozó hatásukat. A hangtál hangja ezen túlmenően a nyugodt lebegő ritmusával is hat ránk."
"Tibeti hangterápia várandós kismamáknak
Lelki kapcsolat a köldökzsinóron keresztül a baba és a mama között, a tibeti hangtálak csodálatos muzsikájának segítségével.
A magzat hallása csak a terhesség 23-24 hetétől alakul ki. Viszont a rezgéseket, a mama lelki állapotát már jóval korábban érzékelik. A fejlődés ezen szakasza óriási változást eredményez a magzat életében, ekkor fedezi fel az anyai test különböző hangjait, a mama szívének dobogását, amit a magzatvíz tesz lehetővé, amely egyfajta hangszekrényként funkcionál, segítve a hangok terjedését. Az anyaméhben lévő babák a lágyabb, finom rezgésű zenéket kedvelik. A várandósság során végzett meditáció segíti a kismamát, hogy minél jobban megértse a benne végbemenő testi és lelki folyamatokat, hogy szoros kapcsolatot alakíthasson ki a magzattal. Ez nem mindig könnyű feladat, különösen a mai, rohanó világunkban. Nagy segítséget nyújtanak ebben, a zenélő tálak, mely finom rezgésükkel, lágy hangjukkal segítik a kismamát a kapcsolat felvételében, a relaxált állapot elérésében. Így biztosítva a lelki egyensúly mellett a fizikai feszültségek elengedését is, mely által kellemes közérzet és a megnyugvás állapota járhat át minden mamát és babát."
"A hanggyógyászat gyökere Nepálban, Tibetben és Indiában több ezer éves múltra tekint vissza. E különleges, és Európában még nem ismert módszer nyomába eredt Peter Hess, német fizikus és egy orvos, Prof. Dr. Gert Wegner évtizedekkel ezelőtt. A hangrezgések emberi szervezetre gyakorolt hatását kutatták hosszú éveken keresztül, amelynek eredményeképpen a hangmasszázs eljuthatott Európába. Peter Hess 1984 óta dolgozik hangtálakkal és önálló módszert dolgozott ki, amelynek célja a test-lélek-szellem harmóniájának helyreállítása, az egészség erősítése. Németországban létrehozta a Hangmasszázs Intézetet, ahol a módszert folyamatosan kutatják és fejlesztik. A Hangmasszázs Intézet terapeutái együttműködnek orvosokkal, pszichiáterekkel, pedagógusokkal, gyógytornászokkal. Foglalkoznak egészséges és sérült felnőttekkel, gyerekekkel, mentális problémákkal, illetve testi fájdalmakkal küszködőkkel egyaránt. A módszer különleges jelentőséggel bír hiperaktív, viselkedés-problémás, illetve tanulási nehézségekkel küzdő gyermekek fejlesztésében."
"Mivel szervezetünk mintegy kétharmada vízből van, a hangmasszázs fizikai hatást gyakorol egész szervezetünkre: szerkezetéből adódóan kiválóan továbbítja a hanghullámokat. A bőrön keresztül hatolnak testünkbe a rezgések, eljutnak az izmokhoz, belső szervekhez, megmozgatva a mintegy 100 billióra becsült sejtet, ezért minden sejtünk masszázst kap, így relaxált állapotba kerülünk. Agyműködésünk kikapcsol minden készenléti, vagy stresszállapotot. Boldogságérzet árad szét bennünk, energetikailag töltődünk ilyenkor, s a többszöri kezelések hatására erősödik az immunrendszerünk, javul a koncentrálóképesség, a kreativitás és a kiegyensúlyozottság - magyarázza Góra Edina."
"Peter Hess
"Hangtálak eredete
A hangtálak pontos eredete és származása tisztázatlan, előfutáraik feltehetően az álló harangok voltak, és azokból az időkből származnak, amikor az ember elkezdte megmunkálni a fémet. A keleti kultúrkörben; Japánban, Kínában, Thaiföldön és a Himalája vidékén honosak. Hangjukban a külső felükön megszólaltatott harangokra hasonlítanak. Ősi igény formát adni a hangnak, és a hang formáló hatását a harmónia és egészség elérésére használni. A hangtálakat leginkább meditációhoz használják. Célirányos hangjuk a belső tisztánlátást segíti.
Peter Hess szerint ezekben a tálakban a tibetiek élelmiszert, innivalót is tárolhattak, hogy így oldják meg az ásványi anyagok pótlását.
Lindner szerint a hangtálak a bön-sámánizmusból (Tibet eredeti vallása) kerültek a buddhizmusba, és eredetileg gyógyításhoz, és transz-szertartásokhoz használták őket. Valószínű, hogy a Tibetben "emberemlékezet" óta létező "hangterápia" részeként alkalmazták. Ennek során a hangok és hangszínek segítségével különböző betegségeket gyógyítottak. Ez a tudás napjainkra nagyjából elveszett. Nincs a használatukról semmilyen írásos emlék, csak legendák, mítoszok és mondák, ezért igen sok találgatásra adnak lehetőséget. Néhány régi tál hihetetlen hangminősége és a körülményes és költséges előállítása miatt azonban kétségesnek tűnhet, hogy mindennapi használatra készültek volna."